Je to krok zpět, nebo naopak krok dopředu, jak se více přiblížit lidem žijícím v Novém Jičíně? Mezi představiteli města existují oba názory, jak to však ve skutečnosti bude, ukáže až příští rok, kdy všechny domácnosti v Novém Jičíně obdrží měsíc co měsíc městský zpravodaj zadarmo do schránek.

V současnosti je možné jej za pět korun zakoupit například ve vybraných trafikách.

Náklady na výrobu jsou vysoké

Otázka distribuce radničního periodika zdarma se řešila již několikrát, nyní však nabyla reálné podoby. Vedení města si od toho slibuje především lepší informovanost občanů ve všech částech Nového Jičína. Finanční náklady by mohla zčásti pokrýt inzerce.

„Komunikuji s místními podnikateli – a ti mají zájem inzerovat,“ řekl na zastupitelstvu místostarosta Jaroslav Dvořák (ČSSD). Toho znepokojují současné vysoké náklady na zpravodaj. Jeden výtisk vyjde na sedmadvacet korun, prodává se za pět. Přitom ve srovnatelném Valašském Meziříčí vychází zpravodaj na pouhé čtyři koruny.

„Je to strašně vysoká cena,“ upozornil Dvořák s tím, že zájem o výrobu a distribuci projevila již tři větší vydavatelství. O zhotoviteli nakonec rozhodne elektronická aukce.

Ne všichni zastupitelé však s dodáváním Novojičínského zpravodaje do všech domácností zdarma souhlasí. Negativně se k tomu vyjádřila Gabriela Žitníková z KDU-ČSL, která je členem redakční rady: „Jak víme, co má člověk zdarma, toho si neváží,“ konstatovala Žitníková s tím, že redakční rada o zpravodaji zdarma několikrát diskutovala.

„Vždy došla ke stejnému názoru, že finanční příspěvek za tento informační časopis je jakýmsi selekčním prostředkem k tomu, aby se neplýtvalo prostředky občanů Nového Jičína a aby se tento časopis nepovaloval po zemi nebo mimo schránky,“ uvedla dále. Žitníková přiznává, že současná distribuce není ideální, vázne především v místních částech města, zároveň si ale stojí za tím, že zpravodaj zdarma do všech schránek „je cestou zpět“.

Její názor však byl, i kvůli neúčasti značné části opozice, především z řad ODS, osamocen a nepodpořen. Naopak mnozí přítomní zastupitelé vyjádřili bezplatnému radničnímu plátku podporu. Shoda napříč politickým spektrem zavládla nad současnou dobrou kvalitou Novojičínského zpravodaje. Nyní v něm dostane prostor také inzerce, aby pokryla jeho náklady.

Propagovat se na stránkách zpravodaje budou moci také politické strany. „Za to, aby byly podmínky pro všechny politické strany shodné, bude odpovědný zhotovitel, takto s ním bude postavena smlouva,“ informovala mluvčí radnice Marie Machková. Politické agitky v časopise budou možné pouze šedesát dní před komunálními volbami a všechny subjekty mají dostat stejný prostor.

Zhotovitel, který bude mít na starosti grafiku, tisk, distribuci i reklamu, bude znám pravděpodobně na konci října. Z devíti měst na Novojičínsku mají každý měsíc zpravodaj zdarma ve schránkách pouze ve Štramberku. Rozhodnutí jít touto cestou nelitují. „Lidé si na to hodně zvykli. Vím, že to hodně studují, že si podle toho vybírají třeba kulturní akce. Všichni ho dostávají do schránek, a pokud ho někteří nedostanou, tak chodí tady za námi, jak to, že ho nedostali,“ podělila se o svou zkušenost Anna Rašková z oddělní kultury štramberské radnice.

Naopak Příbor byl městem, kde měli ještě zkraje letošního roku občané měsíčník zdarma až do svých domovů, nakonec však od toho město upustilo. Hlavní důvody byly dva: špatná distribuce a nezájem některých obyvatel Příbora o periodikum. Nyní jsou zpravodaje k dostání zdarma na několika odběrných místech ve městě.