TÝDEN OČIMA JANY HROMOČUKOVÉ

O tom, že v Blahutovicích nad Odrou by měl stát nějaký velký energetický zdroj, se hovoří již řadu let. Slova „velký energetický zdroj“ se postupem času proměnila na pojem „jaderná elektrárna“. Není tedy divu, že obyvatelé Blahutovic a okolí zpozorní pokaždé, když uslyší spojení názvu své obce a slova energie. (Novojičínský deník)

Čeština je dle učebnic jazykem bohatým, krásným a hravým. Nevím, jak moc se její hravost v tomto případě líbí obyvatelům Blahutovic na Odrou. On je totiž opravdu rozdíl, zda za jejich domy bude stát velký energetický zdroj anebo jaderná elektrárna.

„Tak pojďme na oběd do jídelny do Prahy, mají tam na výběr ze šesti menu,“ řekl náš šéf poté, co jsme s neúspěchem obešli tři další restaurační zařízení, kde nám nabídka poledního oběda nevyhovovala nebo byl lokál plný. Kdybych věděl, co mě čeká, raději bych zůstal hladový až do večeře. (Novojičínský deník)

Gastronomický zážitek mého kolegy snad ani komentář nepotřebuje. Ale když už, pak bude jeho znění sice krátké, o to víc však výstižné: „Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem byl nechodil.“

„Největším nepřítelem je lidská bezohlednost. Problémy v honitbách způsobují zdivočelí motorkáři a čtyřkolkáři, kteří nejenom že devastují pozemky vlastníků pozemků a způsobují nemalé škody na lesních i polních kulturách, ale porušují i několik zákonů…,“ stěžuje si Šilha. (Novojičínský deník)

Dle mého se za pár let diagnóza bezohlednost přidá na seznam takzvaných civilizačních chorob, hned vedle cukrovky, obezity a podobných onemocnění. Bránění jen svého zájmu a svého prospěchu, tedy jakási nemoc charakteru, totiž v posledních letech netrápí jen ochránce přírody a myslivce, ale celou naši společnost.

Pětačtyřicetiletý muž z Novojičínska metaforicky kousl ruku, která jej živí, když z firmy, v níž byl zaměstnán, ukradl součástky v hodnotě téměř dvacet tisíc korun. (Novojičínský deník)

Že by opět začalo platit staré známé: Kdo neokrádá stát, dnes tedy spíš zaměstnavatele, okrádá svou rodinu?