Františka Skočka odvolala z funkce ředitele ZUŠ v Novém Jičíně rada kraje na svém zasedání ve středu 4. března. Oficiálním důvodem bylo, že Skoček letos dosáhl věku 65 let. „Rada kraje postupovala podle zákona,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí kraje Jolan Filipová a k tomuto sdělení ocitovala paragraf. Z něj je patrné, že radní se drželi zákona, který však nehovoří striktně o odvolání při dosažení stanoveného věku. V zákonu je slůvko může.

Podle některých učitelů odvolání Skoček zpočátku přijal velmi špatně. Ten se ale k záležitosti z pochopitelných důvodů nechtěl vyjadřovat. „Zhruba před tři čtvrtě rokem Skočkovi bylo řečeno, že není problém, aby pokračoval i v dalším funkčním období, které se zpravidla stanovuje na pět let. Asi před měsícem bylo nějaké společné sezení ředitelů škol a o přestávce za ním přišel jistý člověk s tím, že mu dává možnosti. Aby odešel se ctí, tak ať si podá žádost o odchod do důchodu, jinak ho dovolá kraj. On z toho byl úplně rozhozený,“ uvedl jeden z kantorů, který nechápe, proč Skočka před necelým rokem potvrdili ve funkci a najednou jej odvolávají.

Krátce poté členové školských odborů a kantoři odeslali na kraj dopis, aby radní zvážili případné Skočkovo setrvání ve funkci. Jenže tato „troufalost“ zřejmě podnítila zřizovatele umělecké školy k zvýšení aktivity. Ve středu 4. března zasedla rada a Skočka odvolala. „Bylo to nechutné. Už ve čtvrtek dopoledne mu volali, ať se připraví a hned nato tu byli, a oznámili mu, že k poslednímu březnu končí,“ pokračoval zástupce učitelské veřejnosti a komentoval situaci jako nedůstojnou a nelidskou vůči člověku, který měl za osmnáct let ve funkci velmi dobré výsledky. Někteří učitelé byli pohoršení a nebrali si servítky. Vadí jim, že když už kraj chtěl Skočka odvolat, proč jej nenechal ve funkci alespoň do konce školního roku. „Arogance moci je hrozná. Myslím si, že to místo pro někoho chystají,“ komentoval situaci jiný zástupce novojičínské učitelské veřejnosti, jehož jméno stejně jako u předchozího kantora z obavy o případné poškození těchto osob neuvádíme.

Tím, kdo Skočkovi přivezl a předal papír o odvolání byl Libor Lenčo, vedoucí odboru školství mládeže a sportu krajského úřadu. Na dotaz, kdo podal návrh do rady na Skočkovo odvolání opakoval pořád dokola, že o tom rozhodla rada jako orgán. Na opětovný dotaz, kdo podal návrh, řekl, že samotní radní. „Každý radní má nějaké kompetence a tudíž je tam i radní, který má pod sebou školství. Nejsem ale kompetentní vyjadřovat se k činnosti rady,“ řekl Lenčo. Na to, že radní kraje mají zřejmě něco jiného na práci než sledovat, který ředitel školského zařízení dosáhl důchodového věku, Lenčo podrážděně odpověděl, že nechápe, proč za tím někdo hledá senzaci. „Všichni budou končit v pětašedesáti. To je všechno, co k tomu řeknu,“ uzavřel.