VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zraněný pes zatím zůstal nálezci

Libhošť, Nový Jičín - Najít psa a přiznat se k tomu, se vlastně ani nevyplatí. A když už, tak je asi lepší zalhat. Jinak mohou člověka čekat docela velké peripetie.

21.1.2011 1
SDÍLEJ:

Zraněného nalezeného psa si nakonec nálezce Pavel Reissmann musí nějakou dobu nechat doma.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Pavel Reissmann z Libhoště šel ve středu kolem páté hodiny odpolední venčit svého psa, když našel psa, vzhledem připomínajícího rasu Labrador retriever. Pes nedošlapoval na přední levou nohu, ale byl přítulný. „Ptal jsem se lidí v okolí, jestli o něm něco nevědí. Jedna slečna mi říkala, že už ho tam vidí toulat se asi dva dny. Ten pes vypadá dobře živený, má obojek. Ale byl pořádné vyhládlý. Dostal skoro dvě misky granulí, které zhltl,“ popsal situaci mladý muž.

Udělal to, co by asi na jeho místě napadlo každého. Zavolal Městskou policii (MP) Nový Jičín, aby si pro psa přijeli. „Když jsem řekl, že pes je v Libhošti, strážník se na chvíli odmlčel, někoho se tam něco zeptal a pak řekl, že nepřijedou. Řekl jsem, že ho dovezu do Nového Jičína, načež mi řekli, že to bude přestupek opuštění zvířete,“ pokračoval Reissmann s tím, že později se to vysvětlilo. Strážník totiž pochopil jeho větu tak, že psa doveze do města, tam jej vyloží a odjede.

Reissmann se nevzdával a zavolal do útulku v Kopřivnici. Tam mu řekli, aby se obrátil na MP Nový Jičín. „Do toho mi všichni říkali, ať si to vyřeší starosta. Nebyl jsem schopen jim vysvětlit, že máme krátce po volbách a starostu nemáme,“ pokračoval Reissmann, jenž se tedy pokoušel dovolat Vlastimilu Bořutovi, který je pověřen ministerstvem vnitra jako dočasný správce Libhoště. Jenže se nedovolal. Byl víkend.

Psa mu bylo líto, tak vyzkoušel linku 158. „Policisté se o to starali, obvolávali, pak mi ten policista řekl, že mám znovu zkusit městskou Nový Jičín. Myslím si, že tak jak fungovali oni, tak by měla fungovat ta městská,“ poznamenal Reissmann.

Ani druhý telefonát na MP Nový Jičín nevyšel. Po krátké slovní přestřelce mladík opět nepochodil, ale při třetím hovoru se mu již osoba na druhé straně zdála přístupnější.

Na doporučení policisty ještě mladík odvezl psa k veterináři Tomáši Malinovi. „Tam odhadli stáří psa tak na dva roky. Vyšetřili ho, udělali rentgeny a dali mu injekci proti bolesti. Zjistili, že má obě kosti v levé přední tlapce zlomené. Muselo by se to prý operovat. Zachovali se úplně skvěle,“ oceňoval Reissmann přístup veterinární stanice.

Kolem osmé hodiny přivezl psa na služebnu novojičínské městské policie. Otevřelo se okýnko, a když vyslovil, že přivezl psa nalezeného v Libhošti, ozval se ženský hlas: „My vám ho nevezmeme, není veřejnoprávní smlouva“.

Reissmann tvrdil, že slyšel, že novojičínská městská policie má fungovat pro potřeby Libhoště ještě tři měsíce po osamostatnění, ale strážnice mu to vyvrátila. Po krátkém dohadování řekla: „A kdo to bude platit? Já si to na triko nevezmu. Já to platit nebudu, vážený pane“. Nato se v půli její věty okénko uzavřelo a zpoza něj bylo slyšet probíhající hovory.

Po několika minutách se v okénku objevil muž a již klidným hlasem vysvětloval, že se o věci radil na různých místech, ale psa opravdu přijmout nemůže. Vysvětlil také, že Nový Jičín se sice stará o Libhošť ale pouze ve věcech přenesené působnosti.

Dále muž uvedl, že o tom, zda psa vezmou, rozhodne pouze správce Libhoště Bořuta. „Kdybych ho vzal a on tam byl třeba půl roku, způsobil bych městu škodu, protože bychom živili cizího psa. Takové jsou zákony. Psa si teď musíte nechat u sebe, protože dle dalšího zákona se ho nesmíte zbavit. Jakmile řekne Bořuta ano, vezmeme ho tu,“ sdělil Reissmannovi muž v okýnku a dodal, že útulek v Kopřivnici je stejně plný a nalezený pes by musel být v kleci na dvoře. „Můžete zkusit jiný útulek,“ poradil ještě. To už byly hrany mezi oběma stranami otupené. „Ten váš kolega mi jen říkal, že si nepřijede, a nebyl schopen mi to vysvětlit. Jsem rád, že se to vysvětlilo,“ řekl Reissmann, vzal fenu do náruče a snesl ji ze schodů. Na druhý den se dozvěděl od správce Bořuty, že bude nejlépe, když si psa přes víkend ponechá doma, než se pro něj něco najde. „Hovořil jsem s útulkem v Kopřivnici, kde mi řekli, že se tam situace mění každý den. Možná, že za dva tři dny jej budou moci vzít. Ještě zkusím útulek v Odrách,“ sdělil pro Deník Bořuta.

Pavel Reissmann se psa ujal, trpkých pocitů z předešlých hodin se ale jen tak nezbaví. „Řekl jsem prostě po pravdě, že se našel v Libhošti. A tak teď máme obecního psa,“ uzavřel.

Autor: Ivan Pavelek

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení