VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zřízení městské policie ve Fulneku se odkládá

Tři hodiny jednali zastupitelé Fulneku o případném zřízení městské policie nebo nízkoprahového zařízení.

4.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Zřízení městské police, případně nízkoprahového zařízení pro mládež ve věku sedm až 22 let projednávali fulnečtí zastupitelé jako společný bod. Diskuse se ale točila zejména kolem městské policie.

Důvodem tak dlouhé diskuse byl i fakt, že starostka Fulneku Radka Krištofová uvolnila diskuzs bez omezení časového limitu pro všechny členy zastupitelstva. Názory byly velmi rozdílné. Někdo byl jednoznačně pro, jiný považoval zřízení městské policie v počtu čtyř mužů a jednoho velitele za vyhozené peníze, další by rádi věděli více.

„Zřízení Městské policie Fulnek vidím jako přínos, ale chybí tomu debata. V případě zřízení se minimálně rok dva budeme potýkat s negativními reakcemi obyvatel. Lidi si neuvědomují, že to, co dělají běžně, nemusí být v souladu s vyhláškami,“ vyslovila se zastupitelka Zuzana Berlinská a dodala, že nemůže rozhodnout o materiálu, kde chybí konkrétnější údaje, aby zastupitelé věděli, do čeho jdou.

ZASTUPITELŮM CHYBĚLA OBŠÍRNÁ DISKUSE

Pro to, že by se měla uskutečnit diskuze, byl také zastupitel René Juroška, jenž zastává názor, že prevence bude stát méně než represe. „Nemám informace, že by Fulnek nebyl tak bezpečný, že by se někdo měl bát vycházet,“ řekl. Na něj reagovala starostka s tím, aby se někdy večer prošel po Fulneku nebo se zeptal starších občanů na to, jak se cítí bezpečně.

Zastupitel Petr Moc postrádal zejména analýzu k předkládanému materiálu chyběly mu údaje statistické i konkrétní upřesnění, kde jsou problémy. „Nemyslím, že když budeme mít analýzu, že to povede k nějakému zásadnímu rozhodování. Rozhodnutí o zřízení městské policie bude politické rozhodnutí, ať se vám to líbí, nebo ne,“ nastínila v reakci starostka Fulneku.

Pro analýzu byla rovněž zastupitelka Darina Dvořáková, která se přikláněla k tomu, aby o zřízení městské policie rozhodlo referendum konané v průběhu blížících se voleb.

Místostarosta František Schindler poté uvedl několik případů, v jakých by mohla městská policie zakročit, například v případech nenápadné šikany mladých vůči seniorům, za slovo jej ale vzala zastupitelka Jana Mocová, která chtěla vědět, jak bude městská policie fungovat ve čtyřech lidech, když je ještě nutné počítat například s dovolenými či nemocenskými. Odpověď, že strážníci budou sloužit namátkově podle potřeby, ji neuspokojila.

Zastupitel Jiří Kvita k tomu dodal, že za posledního asi půl roku 17 obcí městskou policii ruší. „Jsou dva důvody výsledek nulový a finanční prostředky vynaložené naprosto zbytečně,“ zdůraznil Jiří Kvita.

Občané, kteří dostali prostor se k problematice vyjádřit, byli pro zřízení. „Nejde tolik jen o bezpečnost, ale o vymahatelnost ustanovení vyhlášek a zařízení. Pokud jsou zastupitelé přesvědčeni, že není třeba orgánu, který bude hlídat dodržování vyhlášek, ať nehlasují pro,“ uvedl bývalý fulnecký starosta Jiří Dener.

Po zhruba dvou hodinách a půl se zastupitelé dostali k hlasování. Jenže nepřijali žádné usnesení, neboť někteří nechtěli hlasovat společně o odložení zřízení městské policie a zároveň o zřízení nízkoprahového zařízení, jak předložila návrh starostka.

Po dlouhé debatě zastupitelé hlasování zrevidovali a hlasovali o každé věci zvlášť. Problematiku zřízení městské policie odložili, zřízení nízkoprahového zařízení těsně neschválili.

Autor: Ivan Pavelek

4.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje, pondělí 22. ledna 2018. Vítězem se stala společnost Isotra.
11

Začínali v garáži, dnes patří mezi přední výrobce nejen u nás, ale i ve světě

Ilustrační foto.

Ujet od nehody? Dostaneme vás! vzkazuje moravskoslezská policie zbabělým řidičům

Hygienici: Chřipek i respiračních chorob přibývá

Počet případů akutních respiračních infekcí (ARI) v Moravskoslezském kraji pozvolna narůstá a s tím souvisí i počet osob ošetřených pro akutní respirační infekci na lékařských pohotovostních službách.

Zámek v Bartošovicích láká k ubytování

Celkem 749 hostů se ubytovalo v roce 2017 na zámku v Bartošovicích.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Triumvirát Drahoš – Horáček – Hilšer v Ostravě: Zeman už nesmí vládnout!

Při své poslední návštěvě regionu před druhým kolem prezidentských voleb zavítal Jiří Drahoš do ostravského Divadélka pod věží, kde mu před odhadem čtyřmi stovkami lidí vyjádřili podporu také poražení kandidáti z prvního kola Michal Horáček a Marek Hilšer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>