Poslední kuriozitou, kterou museli úředníci zaevidovat, je exotický papoušek rozela pestrá. Ta vletěla od jednoho z novojičínských domů a nakonec skončila v bartošovické stanici pro záchranu živočichů. „Zřejmě někomu uletěla. Na noze má identifikační kroužek,“ sdělil ochránce zvířat Jan Kašinský. Pokud se o pestrého opeřence nepřihlásí majitel do půl roku, stane se majetkem města.

Ostatně jako všechny nalezené věci, kterých se na úřad ročně dostane tisíce. Zdaleka ne všechny se však podaří vrátit. „Všechny věci, které majitelé někde ztratí či zapomenou a jiní občané je přinesou na radnici, musí být řádně zaevidovány a uloženy v prostorách úřadu tak, aby nedošlo k jejich poškození,“ řekla mluvčí města Marie Machková. Momentálně na svého majitele čeká na radnici přibližně padesátka věcí, především klíče, telefony a jízdní kola. Najdou se však třeba i motocyklistické rukavice. „Občas lidé přinesou i peníze. Po povodni to bylo pětasedmdesát tisíc korun, které uplavaly spolu s šatníkem, kde byly bankovky ukryty. O nalezené věci se musí úřad ze zákona půl roku starat. Pak se nepotřebné věci, kterých je většina, likvidují,“ připomněla Machková.

Kapacity na uschování věcí jsou limitované a tak jsou úředníci rádi, když se lidé o ně přihlásí. Ovšem majitelé ztracených předmětů či zvířat si přijdou jen pro polovinu z nich. „Skladovacího místa je nedostatek, a tak jsme rádi, když se majitelé věcí ozvou. Každého, kdo se o nález přihlásí, legitimujeme. U peněz musí majitel i uvést, o jak velkou částku přišel a v jakých bankovkách. U věcí, u kterých je vlastník znám, jako jsou například doklady, zasílám majiteli korespondenční lístek. Ani tady ale na oznámení nereaguje každý,“ uvedla Marcela Horáková z organizačního odboru, která má ztráty a nálezy na starosti.