Sedmnáctiletá třeťačka Zuzana Hanzelková postoupila do republikového finále společně se dvěma studentkami z Ostravy.

Kromě účasti ve své kategorii soutěžila ještě v kategorii vyšší, kde její soupeřky byly vesměs z maturitních ročníků. Úspěšná studentka ví, že chemie zrovna není mezi školáky a studenty oblíbený předmět, podle ní ale hodně záleží na učiteli a jeho přístupu. „Nejdříve mě chemie moc nebavila, až postupem času to začalo být zajímavější. I třeba kvůli účasti na olympiádách, kde to bývá hodně zajímavé," uvádí Zuzana Hanzelková, která se olympiád účastní asi od osmé třídy.

„Zpočátku jsem nebyla moc úspěšná. Bylo to dost o vědomostech," říká jakoby omluvně a dodává, že loni kromě chemie absolvovala také olympiády ve fyzice a matematice. A také docela úspěšně.

Chemie ji prý baví. „Člověk přijde na to, jak ty věci fungují. S chemií se setkáváme vlastně všude kolem," vysvětluje Zuzana Hanzelková, která má o tři roky starší sestru Terezu, jež byla jako frenštátská gymnazistka rovněž úspěšná, když se v chemické olympiádě dostala do celostátního finále. „Chemii s ní ale moc nekonzultuji. Ona studuje medicínu a říká, že už ty znalosti z chemie nemá. V rodině chemii neholduje nikdo," poznamenává Zuzana Hanzelková.

Její učitelka chemie Renáta Žárská o ní hovoří jako o velkém talentu. „Na té olympiádě je v kategorii, která je specifická pro maturanty. Je tak těžká, že už vlastně nemá nic společného se středoškolským studiem. Je to v podstatě vysokoškolská látka a Zuzka ji zvládla naprosto sama s pomocí literatury, internetu. Ta látka má málo společného s učivem, které učím," vyzdvihuje svou žákyni profesorka Žárská, která nadějnou studentku učí prvním rokem. „Zuzka je hodně skromná holka, která by tady mohla chodit s nosem nahoru. Učila jsem i její sestru. Obě jsou výborné a moc šikovné," uzavírá Renáta Žárská.