Dát hlasitě najevo svůj postoj a názor na budoucí těžbu uhlí ve Frenštátě pod Radhoštěm se rozhodli členové sdružení Naše Beskydy. A protože se k jejich kroku postupně připojili i další občané, kterým není osud Beskyd a v nich ležících obcí lhostejný, v sobotu 15. května se rozezněl zvon zvoničky Strážkyně Beskyd, stavby, jež symbolizuje nesouhlas.

„Dnes jsme se tady na Horečkách sešli proto, abychom společně slavnostně požehnali zvoničku Strážkyni Beskyd,“ vysvětloval důvod konání akce Marian Žárský, místopředseda sdružení Naše Beskydy. „Ta vznikla na popud našeho sdružení jako takový symbol boje proti záměrům těžařů těžit uhlí v Beskydech,“ doplnil Žárský. Podle něj se lidé tímto krokem rozhodli projevit nesouhlas s nově zveřejněnou energetickou koncepcí, která počítá s vytěžením frenštátského uhlí. „Protože v tomto záměru vidíme velký problém nejen my, sdružení Naše Beskydy, ale také občané okolních obcí, rozhodli jsme se postavit takový symbol, zvoničku, která má sjednotit zde žijící lidi a symbolicky odzvonit záměrům těžařů v Beskydech umíráček,“ dodal Žárský.

Na stavbu dřevěné zvoničky, jejíž celková hodnota byla vyčíslena zhruba na půl milionu korun, přispěly finančně i materiálně obce, spolky, firmy i samotní občané. Celá byla postavena svépomocí a dobrovolníci zde odpracovali úctyhodných více než jeden tisíc hodin. Moderní design stavby, jež nádherně zapadá do koloritu beskydské přírody, pak vytvořil kopřivnický architekt Kamil Mrva. „Inspirace pro podobu této zvoničky vycházela z místních tradic,“ odpověděl Mrva na otázku, kde hledal inspiraci. „Tradice kraje se na ní projevují například v tom, že jsme jak na fasádu, tak na střechu stavby použili přírodní materiál, dřevo, konkrétně modřín,“ vysvětloval architekt svůj záměr.

Dojem splynutí s přírodou dotváří u zvoničky a jakési kapličky skutečnost, že stavba je otevřená. „Tím velkým průzorem, který člověk spatří v okamžiku, kdy ke zvoničce přichází, můžou návštěvníci vidět kopec Velký Javorník. Malé okno po levé straně pak symbolizuje průhled směrem na doly,“ ukazoval Mrva a dodal: „Pásovým oknem je nyní vidět strom a za ním doly. V okamžiku, kdy ten strom opadá, vznikne čistý průhled na doly.“ Neodmyslitelnou součástí každé zvoničky je zvon.