Výskyt většího počtu holubů v centru města mohli kolemjdoucí zaznamenat i v souvislosti s lokální opravou uvolněné dlažby na náměstí, kdy ptáky zlákal odkrytý povrch země.

„V současnosti je holubů na náměstí opět dost,“ potvrdila Naděžda Davidová z odboru životního prostředí městského úřadu. „V zimních měsících se více drží v centru městské památkové zóny. Až se zazelená okolí, budou se stahovat také jinam,“ podotkla. „Akustická zařízení, imitující zvuk dravců, jsou umístěna na dvou domech v městské památkové zóně. Holubi si na ně časem zvykli, proto jsme nyní jedno zařízení dočasně odstavili,“ sdělil ředitel bytového podniku města Miloslav Holiš s tím, že akustika napodobuje zvuk orla, sokola či sovy. „Po čase plašící zařízení zase spustíme a na radu odborníků budeme nastavovat i různou intenzitu zvuku,“ vysvětlil Holiš. Podle ředitele bytového podniku je situace ohledně znečištěných domů ptačím trusem o něco lepší. „Například v rohu náměstí, kde je cukrárna Sauro, je to oproti minulým rokům méně znečištěné. Akustika na holuby dočasně zapůsobila,“ doplnil Holiš.

Novojičínská radnice sleduje populaci holubů dlouhodobě a v minulosti přijala i řadu preventivních opatření. Kromě dvou sokolů stěhovavých, vysazených v roce 1999, se jedná i o odchytová zařízení či namátkový výběr vajec z hnízd holubů. „Děje se tak opravdu nahodile. Například, když pracovníci technických služeb města opravují osvětlení, Příležitostně vyberou i ptačí vejce. S odchytem holubů jsme přestali, protože majitel domu s umístěným zařízením vedle kina nechce na střechu pouštět cizí lidi A pověřený pán z daného domu se nyní neprotáhne otvorem na střechu,“ prozradila Davidová.

Zaměstnanci radnice zkoušeli holuby odradit od sedání na okenní římsy i jiným způsobem. „Zkoušeli jsme speciální gel proti nasedání holubů na parapety, které však předtím musí být dokonale očištěny. Gel se nanáší ve dvou proužcích a holuby to má odradit. Tato varianta je však nákladná. Gel stojí okolo šesti set korun a jedna dávka vyjde zhruba na dva až tři parapety,“ dodala Davidová.

Rozšíření počtu dvou stávajících akustických zařízení město nezvažuje. „Tuto možnost neplánujeme. Budeme zkoušet přerušovat a měnit intenzitu zvuků dravců,“ podotkl Holiš.